igaz, már korábban elolvastam a könyvet angolul, de addig nem láttam értelmét összefoglalót írni róla, amíg nem jelenik meg nálunk, mert úgyis most fog eljutni a legtöbb emberhez.
először féltem, hogy a második könyv csak az első sikerét kihasználó pénzhajhász cucc lesz, de nem. tökéletes kiegészítése és folytatása az elsőnek. aki sajáttestsúlyos edzéssel foglalkozik, mindenképpen be kell szereznie.
a magyar fordítás egyébként tetszett, ötletes. sajnos van benne több sajtóhiba is, a legszembeötlőbb, hogy a rávezető és a teljes hídnál meg a teljes elülső hídnál mindhárom gyakorlatnál ugyanaz a két kép van. ejnye, jobban átnézhettétek volna, mielőtt kinyomtattok ezer könyvet...
Al és Danny Kavadlo. erős csávók. a saját zenéik viszont elképesztően idegesítőek, a gitározás nem megy olyan jól :DD
az első részben megismerkedhetünk a szárnysegédizmok kiváló edzés módszereivel (amiket már használok, mióta elolvastam először angolul).
I. a Fogás
edzésével megismerkedhettem volna hamarabb is, amikor annyit szenvedtem a felemás húzódzkodással. tapasztalatom szerint mindenki, aki eljut odáig, ott szokott huzamosabb időre lelassulni a fejlődéssel és szívni. hiába volt meg a karom ereje, hogy felhúzzam magam, az ujjaim egyfolytában csúsztak lefelé, nem tudtam elég erősen szorítani a rudat. 1-2 ismétléseket tudtam csak végrehajtani. a "vasmarok és erős alkar" fejezet segít megszerezni az áhított fogáserőt, ha időben kezded el edzeni, mire az egykezes témákhoz jutsz, semmi problémád nem lesz. király!
2 elemből áll ez a rész: függeszkedés és ujjakon végzett fekvőtámasz.
jómagam az előbbiben a negyedik lépésnél járok : az Egykezes függeszkedésnél. (a kettőben 8 lépéses gyakorlatokkal dolgozik Wade barátunk, tehát a 8. a mesterlépés: a függeszkedésnél jelen esetben a Törülközős egykezes függeszkedés)
a "mesterfogás" másik alappillére az ujjakon végzett fekvőtámasz, amit a Fegyencedzés fekvőtámasz progressziójával kell felépíteni és eljutni az egykezes ujjbegyes fekvőtámaszig. (aztán mehet tovább a kézenállásban fekvőtámaszra). ABSZOLÚT MESTERLÉPÉS: Egykezes kézenállásban fekvőtámasz szabadon, támasz nélkül UJJAKON :)
én jelenleg a szűk fekvőtámasznál járok.
nagyon tetszett, hogy a végére a gyurmák helyretételének érdekében berakott egy Fegyencedzés- erőpróbát :D
"Ezek a fickók mindig azt mondják nekem, hogy a calisthenic kéztechnikák túl "könnyűek" ahhoz, hogy egy jó kis edzés kerekedjen ki belőlük."
a Fegyencedzés-erőpróba:
1. Hármas törülközős függeszkedés: kezenként 1 perc
2. Húzódzkodás mutatóujjal: 10 ismétlés
3. Egykezes fekvőtámasz ujjbegyeken: kezenként 5 ismétlés
4. Fogásváltás: kezenként 10 ismétlés
II. a Zászló
az egyik olyan gyakorlat, ami mindig elérhetetlennek tűnt nekem a videók alapján. úgy gondoltam sokáig, hogy valaki vagy megtudja, vagy nem. szerencsére a Fegyencedzés 2-ben egy sor gyakorlaton keresztül elérhető távolságba került :D
az Átkulcsolós zászló (clutch flag) nekem nem okozott túl nagy bonyodalmat, elsőre sikerült a mesterlépés. http://jayworkout.blog.hu/2012/03/13/sikerek_617
de említi is Wade, hogy nem kell mindenkinek minden lépés.
viszont az Eltoló zászló... az már nem olyan, hogy bárkinek elsőre is sikerüljön. de megéri a rengeteg gyakorlást: véleményem szerint egyike a leglátványosabb technikáknak a calisthenicben. lehet vele villogni :D
és amellett, hogy látványos, piszok erős oldalsó láncot építhetsz fel vele. aki megszállottja a calisthenicnek (mint én) és mindenhol erős akar lenni, annak előbb-utóbb eljön az ideje, hogy szembetalálja magát a gyakorlattal.
érdemes megemlíteni Dominic LaCasse nevét, aki az egyik kedvenc erősportolóm. mindjárt meglátod, miért.
ő tartja a világrekordot az eltoló zászlóban:
III. a Nyak
a jelenleg kedvenc gyakorlatomat tartalmazza ez a rész. óvatos és lassú progresszióval felépítve tökéletes nyakedzés. (persze természetes, hogy óvatos legyen, mert a nyakunkat nem túl nehéz kitörni)
rávezető és teljes verziójú elülső és bírkózó híd. jó kis gyakorlatok. de miután ezeket kimaxoltam, ki kellett próbálnom a továbblépést. és beleszerettem. a könyv így ír róla: "A fenti képen kiváló calisthenic-sportoló edzi a nyakizmait "fordított híddal": felmegy fejenállásba a falnál, majd a homlokán gördül előre és hátra. A kezeit nem használja. Úgy csinálja, hogy az egyik halántéktól a másikig gördül, azután a tarkóra, hogy minden izmot egyenlően megdolgoztasson. Ezt csak haladók próbálják ki, ha kérhetem! Felügyelet nélkül, otthon túl veszélyes!" :) persze még segítek enyhén a kezemmel, de már közel vagyok a kéznélküli hardcore verzióhoz :D
IV. a Vádli
gyengétől a pengéig, rengeteg és nagyon ötletes nehezítési módszer súlyok nélkül. tökéletes vádli edzés, nincs szükséged másra! a végén különösen tetszik a "Haladó tippek vádlira" rész, amiben nagyon jó vádligyilkos "szétégető" technikák vannak. nekem ez különösen hasznos, hogy jobb legyen a súlypontemelkedésem, mert még a nyáron célom elérni a zsákolást.bár sokan mondják, hogy a 174 centimmel ez lehetetlen, de aki ismer, az tudja mi a véleményem a lehetetlenről... :)
_____________________________________________________________________________________________
a második rész az ízületek edzéséről szól
nagyon örülök, hogy ezt a részt is belevette Wade, mert soha nem foglalkoztam igazán nyújtással és emiatt "lelkiismeret furdalásom" volt. de valahogy belül mindig azt éreztem, hogy a calisthenic gyakorlatok mellé nem kellenek nyújtások, mivel természetes mozgások és nem kötnek be. és jól is gondoltam, mert ezek az erő gyakorlatok nem csak erő gyakorlatok, hanem aktív nyújtások is.
a könyv mindössze három gyakorlatot ajánl teljeskörű nyújtásként: a Hármasbefutó (Trifecta):
1. a Híd
2. az L-tartás
3. a Csavart ülés
az első kettő valójában része az alapvető Mesterhatosnak, csak nem tartásként. így azok első sikerültek is könnyedén, a Csavart ülésből nekem a negyedik megy könnyedén az ötből. az L-tartást pedig már továbbfejlesztettem V-tartásba.
úgy döntöttem én is elvégzem majd minden reggel, olajozásnak :D jólesik csinálni, egyáltalán nem megerőltető és felfrissít. jó lenne, ha a sok testépítő is csinálná, mert helyrehozná a kötött izmaikat. de valószínűleg, ha meg kellene próbálniuk őket, beszarnának. de van, aki menthetetlen. mindenki döntse el maga, mi a fontos neki.
_____________________________________________________________________________________________
a harmadik rész az életmódról szól
időtöltések: rengeteg hasznos bölcsességgel, hogy miért éri meg tisztán élni, hogyan befolyásolja ez az edzést. érdemes fontolóra venni, mi az igazán fontos.
börtönétrend: táplálkozási tanácsok. bár ez a része szerintem főleg az amerikaiaknak szól, ennél azért illik igényesebben figyelni az étkezésre, nemcsak az edzés, de az egészséged miatt is.
gyógyulás: ez a rész rendkívül hasznos, részletes segítség, ha sérülést szerzel.
az elme börtöne: imádom ezt a részt. leírja azokat a démonokat, amikkel mindenki találkozik, aki elkezd edzeni: a kissebrendűségi érzés, elbátortalanodás, fájdalom, öregedés, fásultság, időhiány. hangsúlyozza a motiváció szerepét, ami szerintem kulcspont, akármilyen edzést is végzel.
_____________________________________________________________________________________________
bónuszfejezet: vasgyúrás a börtönben
mítoszokról van szó, ahogy a külső világ elképzeli a benti világot. " Azok a fickók bent biztosan egész nap súlyzóznak és még nagyobb állatként jönnek ki". ír a börtönkonditermek helyzetéről, az ottani kevés testépítő próbálkozóról. érdekesség ez a fejezet.
hát erről szól a Fegyencedzés2 -370 oldala- tömören.
azt mondom, ha komolyan veszed az edzésedet, vedd meg ezt a könyvet. tökéletes folytatása az első résznek. kíváncsian várom a harmadik részt, ami elméletileg nyár végén jön: a robbanékonyságról, a túlélőképességről és a dinamikáról szól majd.
Utolsó kommentek