mindig csak a kaja. szóval rengetegszer felmerült már, hogy miket eszek jelenleg, hogyan lehet megoldani az egészséges kajálást egy kollégiumi egyetemista sűlernek.
úgyhogy most következik aaaaa
első rész: szénhidrátok
zöldségek
azt hiszem nem kéne hangsúlyozni, hogy alapvető. ősz vége felé, tél elején a fagyasztott zöldség lehet a legjobb megoldás, mert azok általában frissen lettek fagyasztva, szóval ilyenkor is jók.
amit én szoktam enni : mexikói zöldség mix (kukorica,répa,borsó), karfiol, brokkoli, kelbimbó
és nem mirelitből: uborka, répa, hagyma, fokhagyma
(ilyenkor! tehát nyáron azért bőven többfélét.)
gyümölcsök
otthonról hozok téli almát, meg édesanyámék csináltak az összes megmaradt paradicsomból rengeteg paradicsomlevet (igen, a paradicsom az gyümölcs), úgyhogy azt iszom mindennap (kb 3-4 decis üvegekben van).
illetőleg ide sorolnám még a sárgabaracklekvárt, amit szintén ők csináltak, tartósítószer és cukormentesen :)
ha valakit érdekel, hogy hogyan csinálták ezeket, akkor írjatok, és megkérdem.
ugyebár, hogy a zöldségek és gyümölcsök miért jók és fontosak, nem hiszem, hogy szükséges lenne magyarázni. a következő tápoknál viszont lesz kis leírás is.
köles
az egyik legfontosabb tulajdonsága: lúgosít. tehát fogyasztása erősen javallott azoknak, akik szeretnek sok húst enni. ez valamennyire ellensúlyozza azt. magas az ásványi anyag tartalma. a benne levő fehérje nem tartalmaz glutént, lisztérzékenyek is ehetik. könnyen emészthető és magas, vízben oldódó rosttartalma segít eltávolítani a letapadt salakot. a kölesben lévő szilícium és vegyülete, a kovasav fontos szerepet játszik csontképzésben, a bőr hámosodásában és a haj, köröm egészségének megőrzésében. mellesleg elképesztően finom, én általában sült szalonnával keverem össze. érdekesség: Európában az évszázadok alatt a kenyérgabonák folyamatosan kiszorították, pedig a magyaroknak is kedvelt napi élelme volt.
jázmin rizs
Thaiföldről származik, illatos rizsnek is nevezik. segíti az emésztést, magas a vitamin és ásványi anyag tartalma. elősegíti ez is a bőr, haj, köröm egészségét. esszenciális aminosavakat tartalmaz, amik szükségesek az izmoknak és az egészséges anyagcseréhez is hozzájárulnak. nagyon finom egyébként, a kedvenc rizsfajtám, és rengeteg mindenfélét lehet belőle csinálni. sokszor simán csak tojásos rizst csinálok, de az egyik legkedvencebb köretem a sajtos tejfölös jázminrizs. ezt, ha bármilyen hússal is eszed, garantált ízorgia.
barna rizs
mivel a barna rizs hántolatlan, azaz nem koptatják le a korpát és a csírát (és nem is fényezik) így magas a rost, B vitaminok, mangán, magnézium, szelén, vas és komplex szénhidrát tartama, így az egészséges táplálkozás egyik alapköve.
igaz nagyon sokáig kell főzni, de én szeretem az ízét. ha előre beáztatod, azzal jelentősen lecsökkentheted a főzési időt. sokan mondják, hogy nem lehet igazán puhára főzni, hát ők türelmetlenek :) de azért valljuk be, valóban bajos a dolog. én rizottónak szoktam legtöbbször elkészíteni, mindegy, hogy májjal, vagy hússal, de nagyon adja. de ebből is jó egyébként a tojásos rizs, és a sajtos tejfölös rizs is. vagy mexikói zöldségkörettel összekeverve a klasszikus zöldséges rizs.
zab
a zab a leginkább fehérjedús gabonaféle, s mindemellett a lehető leghasznosabb formában tartalmazza a létfontosságú fehérjeépítő anyagokat is. esszenciális zsírsavakban gazdag. komplex szénhidrát. tartalmaz kalciumot, B- vitamint, magnéziumot, káliumot, vasat, foszfort. könnyen emészthető, és javítja az emésztést. gyulladásgátló anyagokat tartalmaz, amely jó hatással van a gyomorra. lúgosító hatású. sok sportoló szerint a legkiválóbb energiaforrás. nem hiába lett menő a gyurmák között. elkészítésének rengeteg módja van, a legismertebb a zabkása. ez lehet édes, de sós is. az egyik kedvenc regeneráló kajám nekem az, hogy rántottába simán beleöntöm a zabot és úgy sütöm meg.
krumpli
a mostani egészségkirályok óva intenek tőle, merthogy nagyon sok keményítőt tartalmaz. azzal viszont nem foglalkoznak, hogy itt a Kárpát medencében már mióta toljuk a krumplit, és mennyire alkalmazkodtunk hozzá. bizony, sokak szerint sokkal jobban, mint a rizshez. tartalmaz A-, B-, C-vitamint is. Gazdag káliumban, jó hatással van a szívműködésre, a benne található foszforsók pedig serkentik az idegrendszer működését.
na ennek tényleg megszámlálhatatlan elkészítési és felhasználási módja van. az én kedvenceim: a paprikás krumpli, a főtt krumpli, a főtt-sült krumpli és a krumpli püré. és ha nagyon keményen edzettem, és megérdemlem (ritka alkalom, hogy így elismerem magam), akkor a régi kedvencem: krumplis tészta (durum tésztából)
teljes kiőrlésű lisztek, maglisztek
na mert ugyebár nem esszük a gyilkos mérget, a fehér lisztet, épp ezért kell valami megoldás helyette. ezeket használom sűrítésre, vagy sütemények készítéséhez. a múltkor csináltam ilyen lángos szerű zsenialitást, de palacsintát is lehet. határ a csillagos ég. valójában mindent meg lehet belőle csinálni, amit a simából, legyen az édes, vagy sós.
durumtészta
nyilván a szokványos tészta helyett is kell egy egészséges változat. a teljes kiőrlésű tészták indokolatlanul és vállalhatatlanul drágák, de a durumtészta pontosan megfelel nekünk. könnyen emészthető. kalóriatartalma alacsonyabb, mint a hagyományos tésztáké. vitaminokat, ásványi anyagokat és fehérjéket egyaránt tartalmaz, rosttartalmából adódóan viszonylag gyorsan távozik a szervezetből. a benne lévő keményítő lassan bomlik el, azaz nem „dobja meg” hirtelen a vércukorszintet, így a glikémiás indexe is alacsonyabb. ennek köszönhetően cukorbetegek is ehetik.
és hogy mivel esszük, az szintén a lehetőségek tárháza. sportolóknak nyilvánvalóan fehérjedúsan kell kajálni, így mehet a tojásos tészta, sajtos tejfölös csirkemelles tészta, vagy pörkölttel is lehet nyomatni. ha épp úgy érzem, hogy jutalmat érdemlek, akkor tonhalat veszek és tejszínes tonhalas tésztát csinálok magamnak.
Utolsó kommentek